2013

Historic Kokořínsko 2013

V pátek 18.1. odstartoval letošní ročník Seriálu Historic ze zámku v Lobči již 4. ročníkem soutěže Historic Kokořínsko. Na 28 posádek které se postavili na start, a mezi kterými byla i jedna posádka ze Slovenska, čekala po dvou letech opět pořádná zimní soutěž. Příroda připravila pro účastníky velmi zábavnou soutěž, která různorodostí povrchu vozovky prověřila připravenost a umění všech posádek.

Na pátečním podvečerním startu chyběli lonští vítězové seriálu manželé Vítkovi, stejně tak chyběli i další z favoritů Libor Břížďala se Zdeňkem Řehákem, vítěz loňského Kokořínska Miloš Kašpar pak startoval se soudobým vozidlem, bez nároku na bodové ohodnocení. Oproti tomu bylo potěšující to, že se objevilo i několik nových posádek a je proto předpoklad, že se na dalších soutěžích dočkáme bohatšího a pestřejšího startovního pole.

Vzhledem k panujícím povětrnostním podmínkám, sliboval pořadatelem stanovený jízdní průměr 40km/h, spolu v kombinaci se slepým itinerářem, zejména pak ve večerní etapě zajímavé zápletky.

V první večerní etapě, která vedla po klikatých silničkách neustále z kopce a do kopce bezprostředním okolím Kokořína, se s nástrahami 115 kilometrů dlouhé trati plné převážně uježděného sněhu a ledu, nejlépe vypořádala soutěžácká legenda Milan Zapadlo se spolujezdcem Jaroslavem Malíkem na Škodě 1000MB. Překvapením pak bylo druhé místo nováčků Petra Jeřábka s Františkem Vahalou s  Wartburgem 353. Na třetím místě pak přenocovali Václav Mráz s Hanou Zemanovou na Škodě 120.

V sobotním slunném ránu pak posádky odstartovaly do 120 kilometrů dlouhé druhé etapy, která se opět odehrávala v okolí Kokořína. V té si nejlépe vedl Jiří Valach s Jakubem Jánou na Škodě Octavia, následovaný Milanem Zapadlem a třetí místo v etapě obsadil Aleš Urban s Tomášem Lamparem na Audi Coupé GT. V průběžném pořadí se ale na předních pozicích nic nezměnilo, protože rozdíly mezi nejlepšími v této etapě byly minimální. Posledních odpoledních 150 kilometrů třetí, sluníčkem stále provázené etapy, vedené okolím Dubé a Bezdězu, zamíchalo naopak pořadím dokonale. Bezchybnou jízdou si vítězství v etapě vybojoval Aleš Urban, který se pak i díky chybám soupeřů posunul z devátého místa po pátku, až na celkové třetí místo. Druhé místo v etapě i celkově obsadili do té doby pátí Jan a Matěj Šrajerovi s Fordem Escort Mkll. A díky chybám svých největších konkurentů, se i přes čtvrté místo v etapě do celkového prvenství posunul Václav Mráz s Hanou Zemanovou.

Výsledky Kokořínsko 2013.pdf (63,7 kB)

Video zde :

Tour de Slapy Historic 2013

Na slabé účasti a na průběhu závodu se bohužel výrazně podepsaly povodně, které v průběhu týdne postihly téměř celou republiku. Z původně přihlášených devatenácti posádek dorazilo pouhých dvanáct a z plánovaných jedenácti měřených úseků se odjely pouze tři. Informace o tom, že v místech, kudy měla být soutěž původně vedena jsou nějaké uzavírky a nesjízdné úseky, nebyla bohužel ani v předvečer startu nikde k dispozici. Pořadatelé tak upravovali trasu a itinerář v podstatě "za jízdy". Zkrácenou soutěž nakonec vyhrála posádka Jan Žlábek a Petr Heřman s Audi 80, před Alešem Urbanem a Markétou Viktorinovou na Audi Coupé GT. Třetí místo pak vybojovala posádka Oto Kuhn a Pavla Hubičková s Trabantem 601combi.

Výsledky Slapy 2013.pdf (51,9 kB)

Historic Jizera 2013

V polovině září odstartoval v Železném Brodě čtvrtý ročník soutěže Historic Jizera, který zároveň zahájil druhou polovinu seriálu. Pořadatelům se sice snažili přípravu itineráře několikrát překazit silničáři, ale marně. V pátek v podvečer se tedy postavilo na start 22 posádek, včetně několikanásobného účastníka Dakaru, Jiřího Moskala.

Páteční etapa byla večeří rozdělena na dvě dějství, kdy zejména to druhé, které se jede převážně za tmy, většinou nastíní ambice jednotlivých posádek. Průběžného vedení se s drobným náskokem večer ujal Aleš Urban před Jiřím Vítkem. Ten byl s minimálním bodovým rozdílem pronásledován Petrem Heřmanem, na čtvrtém místě byl po drobné chybě s již větším odstupem Václav Mráz.

Do  sobotního deštivého rána odstartovala v 9 hodin dopolední etapa, kterou poznamenala nehoda posádky Malík - Rait, jejichž Manta skončila v příkopu poté, co dostala smyk na rozlité naftě na vozovce. Posádce se naštěstí nic nestalo a škody na vozidle snad nebudou také nijak veliké. Obě sobotní etapy se pak odehrávaly hlavně ve znamení "přetahované" mezi Petrem Heřmanem a Jiřím Vítkem, když se Václav Mráz marně snažil již bezchybnou jízdou ještě vrátit do boje o stupně vítězů.

Po bezchybném výkonu teprve dvanáctileté spolujezdkyně se tak vítězem stala posádka Aleš Urban a Klára Viktorinová s Audi Coupe GT. Na druhém místě skončila po dramatickém souboji posádka Petr Heřman a Jan Žlábek s Audi Coupe Quattro a třetí, při shodném počtu bodů ale s horším jízdním průměrem Jiří Vítek a Renata Vítková s Porsche 924.

Výsledky Jizera 2013.pdf (83,8 kB)

Foto zde :

Historic Želiv 2013

V posledním dějství Seriálu Historic 2013 zvítězila posádka Václav Mráz - Hana Zemanová se Škodou 100. Na druhém místě skončila posádka Pavel Kolařík - Lydie Chevarria s Fiatem Panda a na stupních vítězů je doplnila posádka Jan Žlábek - Petr Heřman, tentokráte startující s Audi 80. Celá soutěž byla o to napínavější, že se do poslední etapy bojovalo nejen o umístění v Historic Želiv, ale stále také ještě o celkové pořadí v seriálu. Tady bylo již před poslední soutěží v podstatě rozhodnuto o třech posádkách na stupních vítězů, ale o pořadí se rozhodovalo právě na poslední soutěži. Tento souboj navíc "z povzdálí" v roli pořadatele soutěže pouze sledoval Aleš Urban, který seriál po třech odjetých závodech vedl.

Připsáním 25 bodů v poslední soutěži si nakonec prvenství v seriálu vybojovala posádka Václav Mráz - Hana Zemanová se 64 body. Souboj o druhé místo nakonec rozhodla menší odchylka od jízdního průměru v jednotlivých závodech, protože obě posádky měli shodný nejen součet 60 bodů, ale také shodné umístění ve třech odjetých závodech. Šťastnější, tedy druhá nakonec skončila posádka Jan Žlábek - Petr Heřman a třetí příčku v seriálu obsadil Aleš Urban se střídajícími spolujezdci, Tomášem Lamparem, Markétou Viktorinovou a Klárou Viktorinovou.